Szemléletformálás a Fogyatékos Emberek Világnapja alkalmából
A rendezvény előkészítéseként egy pályázatot írt ki a munkacsoport, amit a kerület iskoláiban, óvodáiban hirdettek meg. Olyan pályaműveket vártak a szervezők, amelyek egy fogyatékkal élő ember számára is érzékelhetők, tapinthatók. Közel száz alkotás érkezett be, amelyből egy Érzékelhető kiállítás született.
A délelőtt folyamán közel 400 kerületi diákot sikerült bevonnunk a szemléletformáló programokba. Többségében 7–8. és 9–10. évfolyamos tanulók vettek részt, előzetes időpont-egyeztetés alapján. (A meghívottak közül az alábbi intézmények diákjai vettek részt: Rózsakerti Demjén István Református Általános Iskola és Gimnázium, Hugonnai Vilma Általános Iskola, Nádasdy Kálmán Alapfokú Művészeti iskola, Herman Ottó Általános Iskola, Soós István Borászati Technikum és Szakképző Iskola.)
A Támogató Szolgálat dolgozói és a Köd utcai klub fogyatékossággal élő tagjai fogadták az érkezőket, majd a kamarateremben kezdődött a rendezvény. Ott Nagy János szakértő, Mácsai Nikolett kerekesszékes (kerületi lakos, a BTVR Kft. dolgozója) tapasztalati szakértő és Rozbora András kerekesszékes világbajnok, paralimpikon tartott interaktív szemléletformálást a diákoknak. Megismerkedhettek a paralimpiai himnusszal, és lehetőségük volt egy akadálypályán, kerekesszékbe ülve kipróbálni, hogy milyenek egy betegség vagy születési rendellenesség miatt mozgásában korlátozott ember mindennapjai. A gyerekek érdeklődők, nyitottak voltak, bekapcsolódtak a beszélgetésbe. Egy kis bátorítás után többen kipróbálták az akadálypályát is. Közben a kivetítőn fogyatékossággal élő emberek, sportolók mindennapjai jelentek meg képekben.
A továbbiakban csoportokban haladtak tovább a résztvevők. Mindenki megnézhette az Érzékelhető kiállítást, bekötött szemmel szerezhetett benyomásokat, tapasztalatokat a kiállított tárgyakról, majd beszélhetett a segítővel érzéseiről, a teremfelügyeletet szintén több Köd utcai klubtag látta el. Egy másik helyszínen a látássérültek világát tapasztalhatták meg játékokon keresztül. Volt páros vakvezetés mozdulatokkal irányítva, és különböző tárgyak tapintás utáni felismerése. Izgalmas volt látni, hogy a diákokból milyen érzéseket vált ki a helyzet. Megjelent a félelem, a bizonytalanság, de a bizalom is. A vakvezetés szabályaival is ismerkedhettek. Veres Kata látássérült tapasztalati szakértő és fogyatékosságügyi tanácsadó, Hogya Anna fogyatékosságügyi tanácsadó és Zenit, a vakvezető kutya segítette őket.
Délután is folytatódott a program, amelynek fókuszában a fogyatékossággal élő gyermekek, tanulók iskola utáni lehetőségei, munkaerőpiaci elhelyezkedésük támogatottsága állt. A szervezők szeretettel várták az érintett szülőket/hozzátartozókat, valamint a velük foglalkozó pedagógusokat/szakembereket, érdeklődőket. Rövid megnyitó után bemutatkoztak a megjelent szervezetek, egyesületek, alapítványok.
Megjelent szolgáltatók:
- Szikra Tehetséggondozó Egyesület: kiemelten tehetséges atipikus gyermekek (autizmus spektrum zavar, ADHD) támogatása, fejlesztése.
- Aura Közhasznú Egyesület: autista fiatalok, felnőttek teljes körű társadalmi és munkaerőpiaci integrációját segítik érzékenyítő és integrált közösségi programokkal, rehabilitációs szolgáltatásokkal.
- Szociális Szolgálat: fogyatékkal élők nappali ellátása.
- Magyar Posta: megváltozott munkaképességű munkavállalók nyílt és zárt munkaerőpiaci lehetőségei, elhelyezkedési tanácsadás.
- Gyermekjóléti Központ mentálhigiénés szolgáltatás: támogatási lehetőségek érintett családoknak, önsegítő szülőcsoport.
- Magyar Parahoki képviselői: különleges sport különleges embereknek. Jégkorongozási lehetőség Budafokon olyan embereknek, akik valamilyen sérülés, betegség miatt nem tudják használni a lábukat. A Magyar Jégkorong Szövetség ingyenesen biztosít felszerelést, valamint edzés lehetőséget.
- Szigony Útitárs a Komplex Pszicho-szociális Rehabilitációért Közhasznú Nonprofit Kft. képviseletében Hogya Anna.
- Salva Vita Alapítvány: segítik a fogyatékkal élő embereket a munka világában – a kereséstől a beilleszkedésig – és az önálló életvitel elérésében. Támogatják a vállalatokat a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatásában.
A bemutatkozások után workshop keretében lehetőség nyílt a résztvevőknek személyes beszélgetésre a szolgáltatók képviselőivel. Jelen volt egy olyan Down szindrómás fiatal is, akinek sikerült elhelyezkednie a nyílt munkaerőpiacon. Jelenleg az Auchanban dolgozik.
A visszajelzések alapján sikeres, eredményes rendezvényt zárhattunk. A pedagógusok elmondták, hogy nagyon hasznosak, érzékletesek voltak a programok. Szeretnék, ha a jövőben is megvalósulhatnának ilyen rendezvények, megköszönték a szervezést. A diákok is nagyon pozitívan nyilatkoztak az eseményről és a foglalkozásokon érezhető érdeklődő, nyitott, elfogadó megnyilvánulásaik is arra utaltak, hogy megérintette őket a téma.
A délutáni programon megjelent szervezeteknek kapcsolatépítésre adott lehetőséget a workshop, ami a későbbiekben egy közös együttműködés, támogatás alapja is lehet.